Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
     
 
TTK’YA İŞÇİ ALIMI YOK, GMİS SADECE KONUŞUYOR
TTK’YA İŞÇİ ALIMI YOK, GMİS SADECE KONUŞUYOR
03 Mart 2016 09:56:18

Yazar : MUSTAFA EMEN
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Kim derdi ki yıllar sonra Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ‘nın 40 bin çalışan işçiden 9 bin dolayına düşeceğini ve kapanma noktasına geleceğini… Bırakın tahmini aklının ucundan dahi kimse geçirmiyordu ama o koskoca büyük derya denizin suları seneler sonra “azaldı-azaldı –azaltıldı” ve göle döndü, dönüştürüldü.

Yaşım gereği o zamanlar Ereğli Kömürleri İşletmesi (EKİ)’nin o muhteşem günlerini görüp yaşamış daha sonra bu kurumun ekmeğini yemiş kişi olarak o muhteşem dolu-dolu günler aklıma geldikçe ve şimdiki acınacak durma baktığımda inanın içim sızlıyor.

Hey gidi günler heyyyy…

Denizin suyu biter mi?

Demek ki bitiyormuş.

Ya da bitiriliyormuş.

Zonguldak’ın bitmez denilen kömür havzası hala yeraltında “milyonlarca ton kömür rezervi” olduğu açıklanmasına rağmen ve ülke ekonomisine kazanım beklerken maalesef “Zarar ediyor” gerekçeleriyle kurumun elden çıkartılacağı hükümetin en yetkili ağızdan dile getirilmeye başlandı.

Kim en yetkili ağız.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak.

Ne diyor sayın Bakan:

“TTK’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin eylem planı hala hazır değil. Bu nedenle işçi alımı da yok..”

Yani, “TTK The End” demek istiyor.

Eski gücünden eser kalmayan sadece konuşmakla moral bulmaya çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yönetimi ise Bakan Berat Albayrak’ın yaptığı bu açıklamadan sonra “İşçi alınmadığı taktirde eylem yapmaktan çekinmeyiz” demiş.

Bu açıklamayı da yönetimle yedikleri bir yemekte yapmış. Yiyin, için afiyet olsun da eskidendi o eylem yapmak, hak aramak, on binlerce işçi sınıfıyla birlikte yollara dökülmek öyle değil mi?

“Birlikten kuvvet doğar” lafı bundan 15 sene önceydi. Birlik mi var ki kuvvet doğsun. Şimdilerde herkes “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” diyor.

Kurumun norm kadrosunun 14 bin olduğunu ve şimdi ise kurumda 8 bin 800 işçinin olduğunu açıklamışsınız. Yani işçi açığının da 5 bin olduğunu ifade etmişsiniz ya. Hay ağzınıza sağlık ne güzel bir şekilde rakamlarla ifade etmişsiniz.

İyi çok güzel de, sizler açıklama yapıyorsunuz ya kimse sizleri tınlamıyor, dikkate dahi almıyor, eğer almış olsalardı çoktan TTK’ya işçi alınırdı öyle değil mi?

GMİS olarak sizler de çok iyi biliyorsunuz ki TTK’ya işçi almayacaklar ve kurum bu şekilde devam edecek ve sonunda da hükümet planladığı programı uygulamaya sokacaktır.

Hani hep söylenirdi ya,

“Devletin malı deniz yemeyen keriz” diye.

Evet evet, böyle söylenirdi…

Geçti o günler bitti…

Zonguldak demek TTK demekti.

TTK demek Zonguldak’tı…

Türkiye’nin Almanya’sıydı…

TTK maalesef yıllardır kötü yönetilmenin sonucu bu hale getirildi ve artık kurum tıkanma noktasına geldi. Bizlerde çok ekmeğini yedik. Allah razı olsun, minnettarız. Ama bir yerlerde çok hatalar yapılmış, sağlıklı işleyen çarkların dişlisi kırılmış, dönerken zorlanıyor, geri kalanları da kırılmadan durma noktasın gelmeden mutlak çözüm üretmek lazım. Bu çözümü kim üretecek elbette kurumu yöneten hükümet yapacak.

Ya yapacak, ya yapacak.

Ya yeniden yapılandıracak.

Ya da tavsiye edecek.

Devlet bu konuda kararlı görünüyor.

İnşallah beklenen, umulan arzu edilen yöntemler hayata geçirilir ama görülüyor ki GMİS’in dahi bu konuda hiç umudu yok, sadece “gereken tepkiyi göstermedik” demesinler diye yemekli açıklamalar yapılıyor.

Şimdi bazı maden işçileri de bu açıklama yöntemine diyor ki, “Madem bu konuda açıklama yapacaksınız, madem eylem yapmaktan çekinmeyiz diyorsunuz da bunu neden GMİS sendikasının merkezinde yapmıyorsunuz da yemekli toplantıda açıklıyorsunuz.”

Şikayet konusu olan, eleştiri oklarını üzerine çeken sayın GMİS yönetimine aynı soruyu yöneltiyoruz.

İşçilerin ana merkezi GMİS dururken veya baca ağızlarında işçilerin önünde bu eylem planını neden açıklamadınız? Eğer böyle yapmış olsaydınız maden işçisinin gözünde inanın daha çok büyür ve sahiplenirdiniz. Maden işçileri bu tür uygulamaları çok dikkate alır ve takip eder.

TTK çok ciddi kötü günler geçiriyor, üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. GMİS olarak çok akıllı bir yöntem uygulamanız Karaelmas diyarının geleceği açısından da son derece önem arz etmektedir.

Ben bunu hatırlatmak istedim.

Sizlere Afiyet olsun…

TTK’ya işçi alımı başka baharlara..

Hükümetin yetkili Bakanı böyle diyor…

Hadi bakalım nasıl bir eylem…

Kalın sağlıcakla.

  Bu Yazı Toplam 455 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Osman Sav
Saygı duyulan gazeteci!
Atilla Öksüz
Hatırlatmak isteriz…
MUSTAFA EMEN
Gazeteci-Siyasetçi … Mustafa Emen yazdı…
SİNAN ÇETİNBAKIŞ
SOSYAL AĞ KÜLTÜRÜ!
Umut Erses
DORUKHAN’DAN GEÇERKEN…
Alıntı Yazarlar
Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği