Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
     
 
Neden Karaelmas Gazeteciler Derneği?
Neden Karaelmas Gazeteciler Derneği?
09 Kasim 2015 11:07:54

Yazar : Osman Sav
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Birçok kişi; kentimizdeki gazeteciliğin iç yapısını bilmediğinden ve bizlerin de kuruluş amacımızı tam anlatamadığımız dan olsa gerek,“Neden Karaelmas Gazeteciler Derneği’ni kurdunuz?”gibi sorular yöneltiyor…

7 Kasım 2003 tarihinde kurulan Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle tekrar izah edip, meslekteki çarpıklıklara da böylelikle değinmek isterim.

Özetle; Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin yapısı ve baştakilerin niyetleri, Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin kuruluşuna vesile olmuştur.

Başkanı; ölesiye kadar başkanlık yapan…

Gazetecilere yönelik saldırıları kınamak, tavır almak yerine seyreden…

Tüzüğündeki,“gazeteciliğe sempati duyan herkes üye olabilir”maddesiyle gazeteci olmayanların da üye olduğu bir yapı…

Bizleri Karaelmas Gazeteciler Derneği’ni kurmaya itti.

Özellikle gazeteciler Mustafa Özdemir, Sinan Çetinbakış, Ali Rıza Tığ arkadaşlarımızın gayretleri ve özverisiyle kurulan Derneğimizde, başından beri ilkeli gidilmeye çalışıldı.

İlkemizin özünde,“gazetecilik mesleğinin itibarının korunması”oldu.

Yapılan etkinlikler, fiili ve sözlü saldırılara karşı gösterilen duruşlar, Zonguldak adına yapılan mücadelenin hep özünde“gazeteciliğin itibarı”yatıyordu.

Gazeteci örgütünün hiç muhatap alınmadığı, gazetecilere yönelik saldırıların sineye çekildiği, seçimde seçilme kaygısıyla önüne gelene tanıtım kartı verildiği dönemde kurulan Karaelmas Gazeteciler Derneği,“gazeteciliğe itibar”getirme adına yaptığı mücadelede istenilen, hayal edilen noktaya getiremese de, büyük aşama kaydedilmesine vesile oldu.

“Bölünmüşlük”gibi görünse de, gerçek anlamda gazetecilik yapanları büyük oranda bünyesinde tutan Karaelmas Gazeteciler Derneği, bölünmüşlüğün aksine gazeteciler arasında bütünleştirici oldu.
Eksiklikler, hatalar tabii ki oldu. Karaelmas Gazeteciler Derneği kurulmadan önce“ilkeli duruş gösterilmesi ve itibarın düzeltilmesi”yönünde cemiyet bazında çaba gösterilmediğinden; sıfırdan, hatta eksilerden yapılan mücadelede belli bir yere gelinirken, bocalama, ihmal ve hatalar oldu, olacaktır.

Ortaya konulan niyet ve sağlanan aşama, bütün eksikleri bir nebze de olsa örter.

Bugün,“İyi ki kurmuşuz, iyi ki Karaelmas Gazeteciler Derneği var”deniyorsa,

Zonguldak’taki sivil toplum kuruluşları içinde saygınlık ve etkinlik açısından önde geliyorsa, üyeleri ilk günkü duruşla sadece gazetecilerden oluşuyorsa, demek ki doğru yoldayız.

Ama yolun başındayız…

Nice yıllara Karaelmas Gazeteciler Derneği…

Nice yıllara arkadaşlar…

* * * *

Akdemir ve Özbakır’a teşekkür…

Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin kuruluş yıldönümü münasebetiyle 7 Kasım 2015 Cumartesi günü geleneksel kuruluş pastamızı kestik.

Derneğimize desteğini esirgemeyen Sayın Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır da kuruluş pastamızı kesme törenine katıldılar. CHP Milletvekili Sayın Şerafettin Turpcu, Ankara’da olduğundan mutluluğumuza ortak olmadı.

Birliktelik için her zamankinden çok ihtiyaç duyulan bir ortamda AK Partili Milletvekili ile CHP’li Belediye Başkanının bir araya gelmesi; hem anlamlı, hem de gelecek adına umut verici oldu.

Mutluluğumuzu paylaştıkları ve bir araya gelerek bizlere“birliktelik”adına umut verdikleri için Sayın Akdemir ve Sayın Özbakır’a teşekkürler…

  Bu Yazı Toplam 5743 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Osman Sav
Saygı duyulan gazeteci!
Atilla Öksüz
Hatırlatmak isteriz…
MUSTAFA EMEN
Gazeteci-Siyasetçi … Mustafa Emen yazdı…
SİNAN ÇETİNBAKIŞ
SOSYAL AĞ KÜLTÜRÜ!
Umut Erses
DORUKHAN’DAN GEÇERKEN…
Alıntı Yazarlar
Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği