Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
     
 
GASTECİLİK DEDİKLERİ NE OLA Kİ!
GASTECİLİK DEDİKLERİ NE OLA Kİ!
25 Haziran 2015 11:58:06

Yazar : SİNAN ÇETİNBAKIŞ
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Eline kalem alıp, bir dergi, bir gazete çıkarmak mı şu gastecilik dedikleri? Yoksa omuzunda çanta, boynunda fotoğraf makinesi veya yanında kamera taşımak mı?

Bu kadarcık mı yani?
Yani hangi birini açıklamalı ki?
Yürek isteyenini mi, and içilerek yapılanını mı, mekteple olanını, alaylı yapılanını mı?...
İbilin iti gibi sabah akşam, bahar kış, on yıl bin yıl, gayret gayret, emek emek, ahlak ahlak yapılanını mı? Paraşütle inilip, roketle çıkılıp, avantadan lavanta olanını mı? Tırnakla kazıyıp, iğneyle oyarak, zor üstüne ter koyarak, adam gibi, adam gibi, adam gibi yapılanını mı? Kavaradan, koftan olanını mı? Zarf alanı, albüm yapanı, menejerlik, müşavirlik, muhbirlik, tetikçilik, ahlaksızlık, yolsuzluk, takipçilik, tastikçilik, fotokopicilik, terbiyesizlik, müzevirlik yapılanını mı anlatayım bilmem ki!


ÖKÜZ ÖLDÜ BOOOZ!..
Öküz, mezbahanede hakkın rahmetine kavuşunca cenazesini kasap kaldırırmış! Elalemde güya hazmedemediğin keleklerin, hem de en ağababasını, sen her daim misliyle yapmışsan. Adam yerine koymadıklarından bile daha bir adam olamamışsan. Düşene vuruşta çok çatal yürek olup, zoru görünce altına kaçırmışsan, ortaya koyduğun işten çok çenenle yarışmayı marifet sanıyorsan.. İşyeri sohbetinden, habercik mavrasına, sırdaş sofralarından meslek sotalarına kadar, eh elbette bildiğin, zaten de herkeslerin bildiği bin türlü eylemi-söylemi mekan değiştirip, ortak öküzün ölünce, şahane bir bilgi-bulgu muhteşem bir ifşaat diye zırvalıyorsan, yediği kaba tükürür gibi, eski defterlerin arasından dünyalık doğrultuyorsan da gastecisin..


DİNİME KÜFREDEN BARİ..
Meydan okumayı fıkra anlatmak, gazeteciliği hikaye okumak, adamlığı kovboyculuk oynamak sanıyorsan, bunu bir de marifetmiş gibi anlatıyorsan... Nasıl olduysa seni adam yerine koyanları, işin bitince adam yerine koymaktan dönüyorsan, dostlarının sırtına sapladığın hançerleri yine lazım olur diye hep yanında gezdiriyorsan... Gasteciliği çok kişi tarafından tanınmak sanarak, söyleyip yazarak, cahilliğini kalem oynatıp gizlemeye çalışarak, siyasetçinin, kendin gibi çıkarcıların attığı her oltaya iyi yem vardır diye atlıyorsan yine gastecisin..


BOYUNA BAKMADAN..
Çıkarcıların, sinsilerin, avantacıların, kıvırtmacıların, laflafcıların gergefinde, avanta, manita, sırt sıvazı kolluyorsan, aşağılık komplekslerini kendini geliştirmek için itici güç olarak görmek yerine, üstünlük havalarıyla çarşaflıyorsan da gastecisin..
İTİBAR VE İTİRAZ..
Bunları bilip; susup, itibar ve itiraz etmiyorsan... İşine, önüne, sevgine, erdemine, bilgine, becerine bakıyorsan da gastecisin...
Yani kim, hangimiz çıkıpta hangi türünü anlatabilir ki gasteciliğin, di mi ya?
Hadi gidin beni daha fazla söyletmeyin aynalar!..

  Bu Yazı Toplam 651 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Osman Sav
Saygı duyulan gazeteci!
Atilla Öksüz
Hatırlatmak isteriz…
MUSTAFA EMEN
Gazeteci-Siyasetçi … Mustafa Emen yazdı…
SİNAN ÇETİNBAKIŞ
SOSYAL AĞ KÜLTÜRÜ!
Umut Erses
DORUKHAN’DAN GEÇERKEN…
Alıntı Yazarlar
Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği