Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
ANA SAYFA  / Bizden Haberler

KGD YÖNETİM KURULU; “BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”


KGD YÖNETİM KURULU; “BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 23 Temmuz 2019 13 : 59 

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, bir mesaj yayınlayarak 24 Temmuz Basın Bayramını kutladı.

Mesaj şöyle;

“Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz'da "Gazeteciler ve Basın Bayramı" kutlanmaktadır.

II. Meşrutiyet'in yürürlüğe girmesiyle birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve bugün, sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir.

Biz gazeteciler ve Türk demokrasisi için çok anlamlı olan bugün, halkın haber alma özgürlüğünün de simgesi bir gündür. Demokrasinin temel koşullarından biri basın özgürlüğüdür.

İletişimin en güçlü kanallarından olan basın; toplumun gerçekleri öğrenmesi, olayları tartışabilmesi ve düşüncelerinin duyurulmasının yanı sıra, yerine getirdiği kamu göreviyle bireylerin bölge, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamakta, halkın yönetimi denetleyebilmesinde etkin bir araç rolü üstlenmektedir. Bu rolde hiç kuşkusuz "Ben gazeteciyim" diyen ve kamusal sorumluluk gerektiren mesleği icra edenler, basın ahlak kurallarına eksiksiz uymayı ve uygulamayı kendilerine vazgeçilmez ilke edinmelidirler.

Kamu yönetiminde ve temsilinde bulunanlar da, basın meslek ilkeleri ve iletişim etiğinden uzak yayın yapan ve gazeteciliği kendileri için bir araç olarak kullanmaya kalkışanlara karşılık, gazeteciliği tüm kurallarıyla ve özümseyerek kamu yararı doğrultusunda yapanlar arasındaki ayrıma dikkat etmelidirler.

Basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin zaman geçirilmeksizin kaldırılmasını diliyoruz.

Resmi ilan statüsünde olan ilanlarının, yazılı-basılı gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılmasının planlanmış olmasını endişeyle karşılıyoruz. Basın İlan Kurumu tarafından basılı-yazılı basın-yayın organlarına verilen ilanlar, banımızın en önemli gelir kaynaklarından biridir. Ekonomik güçlükler içinde yayın hayatını sürdürmeye çalışan yazılı basınımızı ekonomik anlamda daha da zor durumda bırakacak olan bu düzenlemeden vazgeçilmesi istiyoruz.

Simgesel kökeni 24 Temmuz 1908'de gazetecilerin sansüre başkaldırısına dayanan Basın Özgürlüğü için biz gazeteciler; habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı özgürlük mücadelesini, tam demokrasiye ulaşılıncaya dek sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyuruyor, tüm meslektaşlarımızın Basın Bayramını kutluyoruz”.

 
Haber :
Bu Haber 147 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :kgd, basın, bayramı, gazeteciler,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazıları
Merdiven altı Gazetecilik...
Çalışan-çalışmayan Gazeteciler Günü
Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından hatıra ormanı oluşturuldu.
İzlenme : 1043
Diksiyon Kursu, sertifika töreni ile sona erdi...
İzlenme : 947
GAZETECİLER BİLGİLERİNİ PAYLAŞACAK
İzlenme : 730
KGD “Diksiyon Eğitimi” düzenledi
İzlenme : 730
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği