Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
ANA SAYFA  / Köşe Yazıları

Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...


Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...

Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 18 Kasim 2016 11 : 01 

Zonguldak’ın gelişmesi, kalkınması için çareler arıyoruz.

Siyasi iktidara, beklentilerimizi-taleplerimizi dile getiriyor, kamuoyunun da desteğini bekliyoruz.

Her defasında yazıyor, söylüyoruz;

Zonguldak fiziki yapısı dağlık ve engebeli olsa da, iki katlı ve merdivenli şehir olsa da, doğası, sosyal yaşamı ile de Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri.

Zonguldak’ın öz kaynakları; madenleri, ormanı, denizi ile de gökkuşağını aratmayan renkleri ile insanları cezbeden güzellikleriyle bu şehrin görsel ve fiziki özelliğini başka bir şehirde bulmak zor.

Bu şehrin ekonomik yapısı 20-25 yıl öncesine kadar kendine yeten, hatta Türkiye’yi bile bakan, TTK ve kamu kurumlarıyla birlikte Türkiye’nin önde gelen illerinden biriydi.

He zaman söylüyoruz, Zonguldak bir zamanlar Türkiye’nin Almanya’sıydı. Büyük madenci yürüyüşü ve 5 Nisan 1994 kararları ile de Zonguldak üzerinden sistematik bir şekilde oyunlar oynanmaya başlandı. Bu şehri küçültmek için önce TTK’dan Re’sen emeklilik uygulaması ile binlerce işçi emekli edilmiş, emekli olan bu işçiler de başka şehirlere göç edince Zonguldak hem nüfus, hem de ekonomik olarak küçülmüştü.

***

TTK’nın üzerinden başlayan oyunlar tabii ki bunlarla da sınırlı değildi.

Yine bir zamanlar Türkiye 1. Liginin en zengin kulübü olan Zonguldakspor’da ekonomik olarak çökertilmiş, 3 büyüklerin korkulu rüyası olan bu takım amatör kümeye kadar düşerek parasız, pulsuz bırakılmış, kimse de yüzüne bakmamıştı.

Zonguldakspor alt liglerde yaşam mücadelesi verirken, 1940 yılında yapılan stadı da bakımsız, çökme tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmış, yıllardır bir çivi dahi çakılmadan maç oynanmıştı bu statta.

Zonguldak gelinen bu noktada, son günlerde şehre yatırım konuşulmazken, stat meselesi konuşulmaya başlandı.

Stadı olmayan bir Zonguldakspor Spor-Toto 2. Ligde iç saha maçlarını Devrek’te oynuyor.

Geçtiğimiz aylarda kapalı tribün inşaatı için ihale yapılmış, ancak yıkılan o kapalı tribünün de ne zaman yapılacağı ve tamamlanacağı belli bile değil. 2 yıldan beri Zonguldak stat meselesini konuşuyor aslında, iktidarın yöneticileri Elvanpazarcık’ta ısrar ediyor, spor kamuoyu oraya stat yapılmasını istemiyordu.

Velhasıl, Zonguldak’a yeni stat yapılması konusu yerel basının sürekli gündeminde ve atılan manşetlerle iktidar ve muhalefet partilerinin milletvekillerinin bu konuyu sahiplenmesi, stadın bir an önce yapılması isteniyordu.

***

Stat konusu Zonguldak için çok önem arz eden bir konu.

Türkiye’nin birçok kulübünden bile fazla taraftar kitlesinin olduğu bu şehre bu stat yakışmıyor.

Yeni bir stat projesi olmadığı için de mevcut statta pansuman tedaviler ve bir kapalı tribün yapılarak işi geçiştirmeye çalışıyorlar.

Binlerce taraftarın yıllarca çile çekerek maç izlediği, Zonguldakspor’un cefakar taraftarları yine de bu pansuman tedaviyi kabullendi.

Türkiye’de TOKİ tarafından onlarca stat yapılırken, yol kenarlarına, denizi doldurarak yeni ve arenalar yapılırken, Zonguldak’a sadece bir kapalı tribünün reva görülmesi, bu şehrin sahipsizliğinin en bariz örneği olarak karşımızda duruyor.

***

Siyasetçiler, bürokratlar, STK’lar, bu şehirden milyonlarca lira kazanan iş adamları Zonguldakspor gerçeğini görmezden gelirken, peki Zonguldak’tan yetişmiş, bu şehirden meslek sahibi olmuş, bu şehrin ekmeğini yemiş ama daha sonra mesleğini devam ettirmek için İstanbul ve Ankara’daki yaygın basında görev yapan ünlü gazeteci ve futbolculardan da destek istemek en büyük hakkımız olmalı diye düşünüyorum.

Yaygın basındaki ünlü gazeteci-yazar ve yorumcular çalıştıkları kurumlarda Zonguldak ile ilgili bir iki yazı yazarlarsa, Zonguldak’ın sahipsizliğini siyasi iktidara duyururlarsa bence çok daha etkili olacaktır diyorum.

Kim bu yaygın basındaki ünlü gazeteci-yazar ve yorumcular;

Mesela;

 Fikret Bila; Çelikel Lisesi mezunu ve Zonguldaklı. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlarla her an diyaloga girebilen, her zaman iletişim halinde ve çalıştığı Hürriyet Gazetesi de etkili.

Cem Küçük; o’da bir Zonguldaklı ve televizyon yorumcusu. Çalıştığı televizyonda bir Zonguldak programı yapabilir. Zonguldak’ı genel hatlarıyla işleyebilir, bu şehrin güzelliklerini ve sorunlarını yarım saatlik bir programda anlatabilir.

Ersoy Dede;  Hem televizyoncu, hem Star Gazetesi’nde yazarlık yapıyor. Güçlü bir kalemi ve izleyici kitlesi de var. Çalıştığı televizyonda ve gazetesinde Zonguldak’la ilgili dikkat çekici yazılar yazabilir.

Ahmet Külsoy; Sabah Gazetesi’nde çalışıyor. Zonguldak’ı rutin asayiş haberleriyle değil de, bu şehrin sahipsizliğini gazetesinde işleyebilir.

Aykut Küçükkaya; Cumhuriyet Gazetesi’nin etkili ismi. Gazetesi bu ara sıkıntılı bir dönemden geçiyor ama bir Zonguldaklı olarak ondan da beklentilerimiz var elbet.

Mustafa Hoş ve Necmettin Kurucu’da Zonguldak’tan yetişen güçlü kalemler. Onların da Ankara ve İstanbul’da etkili gazeteci ve yazar dostları olduğunu biliyoruz. Onların da Zonguldak’a vereceği katkılar olabilir.

Zonguldakspor’un yıllarca formasını giymiş, bu şehirde yetişmiş, Zonguldakspor sayesinde Samsunspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe’de forma giymiş ve A Milli formayı da terletmiş bir Tümer Metin var. Çalıştığı televizyon kanalında her hafta saatlerce spor programı yapıyor ve her programda 2-3 dakika Zonguldakspor’u konuşsa o da etkili olur.

Ayrıca, Kilimlispor’da futbola başlamış, Gençlerbirliği ve Galatasaray’da forma giymiş milli futbolcu Ergün Penbe’den de beklentilerimiz var elbet.

Yaygın basındaki Zonguldaklı gazeteci-yazar ve yorumculara buradan bir çağrı yapıyorum. Lütfen yazdığınız yazılarda, yaptığınız yorumlarda, katıldığınız TV programlarında Zonguldak’ı da anlatırsanız, bu şehrin güzelliklerini ve sorunlarını anlatırsanız, bu şehre vefa borcunuzu da ödemiş olursunuz.

Biz yerel bazda Zonguldak’ı anlatıyoruz, bu şehrin sorunlarını sıkça dile getiriyoruz ama yeterli olmuyor.

Bizim yazdıklarımız Akçakoca sapağını ve dorukan tünelini aşamıyor, siz yazarsanız hem bizim yazdıklarımızı desteklersiniz, hem Zonguldak’a da katkınız olmuş olur.

 

 
Haber :
Bu Haber 7491 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :Yaygın, basındaki, Zonguldaklı, Gazeteciler,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazıları
Merdiven altı Gazetecilik...
Çalışan-çalışmayan Gazeteciler Günü
Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından hatıra ormanı oluşturuldu.
İzlenme : 843
Diksiyon Kursu, sertifika töreni ile sona erdi...
İzlenme : 796
KGD “Diksiyon Eğitimi” düzenledi
İzlenme : 628
GAZETECİLER BİLGİLERİNİ PAYLAŞACAK
İzlenme : 614
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği