Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
ANA SAYFA  / Mesleki Bilgiler

57. TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu


57. TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

57. TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 12 Nisan 2016 15 : 59 

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni 500 gazetecinin katılımıyla yapıldı. Törende ödül alan gazeteciler, yaptıkları haberler nedeniyle sanık sandalyesinde değil de ödül töreninde olmanın haklı gururunu yaşadıklarını anlattılar.


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 57’incisini gerçekleştirdiği Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, Taksim The Marmara Oteli’nde yapıldı.  DAP Yapı sponsorluğunda gerçekleştirilen ödül töreninde; 41 gazeteci ödül aldı.

 

Törende; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar, Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı ve Ahmet Özdemir, Yönetim Kurulu üyeleri İhsan Yılmaz, Kamil Masaracı ve Celal Toprak hazır bulundu.

 

Törene ayrıca; TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, TGC Denetleme Kurulu üyeleri Engin  Başçı, Nurcan Sabur, Ziyneti Kocabıyık,TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever, Onur Kurulu Üyeleri Şükran Soner, Mustafa Dolu, TGC Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer, Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz,  TGC Onursal Üyesi Mücahit Atmanoğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Genel Sekreteri Ümit Gürtuna, DİSK Basın İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, Basın Enstitüsü Derneği (IPI) Başkanı Kadri Gürsel, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, TRT İstanbul Bölge Müdürü Abdülhamit Avşar, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün de aralarında bulunduğu 500 davetli katıldı.

 

ÖLEN VE ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER UNUTULMADI

Tören,  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen tüm gazeteciler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

 

BAŞKAN OLCAYTO: BASKILAR MESLEĞİMİZİ YAPMAYI ENGELLİYOR

Ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları dile getirdi:

“Türkiye’de son 5 yıldır gazetecilik fevkalade güç koşullar altında yapılıyor. Hem yerel hem de yaygın basında gazetecilik açısından pek çok sorunumuz var. İşsiz gazeteci sayımız her gün biraz daha artıyor. Ana akım medya, baskılar yüzünden doğru düzgün gazetecilik yapamıyor. ‘Şu haberi vermeyin, bu yazarı beğenmiyoruz’ sesleri çok fazla yükseliyor. Zaman zaman bunlara uyuluyor. Ana akım medyada bir küçülme var. Bu küçülme dolayısıyla gazeteciler daha fazla işsiz kalıyor.

Bugün geldiğimiz noktada, meslek örgütleri olarak gazetecilik için pek az şey istiyoruz.  ‘Düşünceyi ifade özgürlüğünün karşısında engeller kalksın. Basın özgürlüğü en az demokratik gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de genişlesin. Adalet sistemi eşitlensin. Eşit bir adalet sistemi olsun. İnsanlığın temel hak ve özgürlükleri üzerinde oynanmasın. Haber özgür kalsın. Halkın haber alma kanalları tıkanmasın’ istiyoruz. Halkımız bugün yasaklarla, ‘devlet sırrı’ kavramıyla, devlet baskısıyla, Türkiye’de yaşananlardan, gerçeklerden haberdar olamıyor.  Ama ne garip ki; yurtdışındaki televizyon kanalları, yabancı gazeteler, bizim ülkemizde olanları bizden çok daha önce öğrenme fırsatı buluyor. Kendi halkımıza yapılan haksızlıktan en kısa sürede dönülmesini düşünüyorum.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak, bizim gibi düşünen meslek örgütleriyle birlikte mücadele veriyoruz. Hiçbir partiyle uzaktan yakından bir ilişkimiz yok. Başarı Ödülleri, 57 yıldan beri veriliyor. 57 yıl boyunca bir gazetecilik yarışmasını düzenlemek her meslek örgütüne nasip olmaz. Bu zor koşullar altında bile gazeteci arkadaşlarımız en iyi haberi yapmak, okura ulaştırmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Ödül alan arkadaşlarımızı kutluyorum.”

 

 
Haber :
Bu Haber 571 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :TGC, Türkiye, gazetecilik, başarı, ödül,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazıları
Merdiven altı Gazetecilik...
Çalışan-çalışmayan Gazeteciler Günü
Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından hatıra ormanı oluşturuldu.
İzlenme : 781
Diksiyon Kursu, sertifika töreni ile sona erdi...
İzlenme : 745
KGD “Diksiyon Eğitimi” düzenledi
İzlenme : 587
GAZETECİLER BİLGİLERİNİ PAYLAŞACAK
İzlenme : 583
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği