Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
ANA SAYFA  / Mesleki Bilgiler

Arslan: "Basının can suyuna ihtiyacı var"


Arslan: "Basının can suyuna ihtiyacı var"

Arslan: "Basının can suyuna ihtiyacı var"

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 11 Nisan 2016 16 : 36 

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, basın kuruluşlarının özgürlüğünü ekonomik bakımdan özgür olmalarına bağladı.
 Yozgat’ta yapılan İç Anadolu Bölgesi Gazeteciler Cemiyeti Başkanları toplantısına katılan Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, basın özgürlüğünde ülkenin geldiği son durum hakkında değerlendirmede bulundu. Basın özgürlüğünün yeni bir tartışma konusu olmadığını belirten Mustafa Arslan, "Eğer basın işletmelerinin ve basın mensuplarının ekonomik özgürlükleri yoksa, yarın gazetemi nasıl çıkartacağım, televizyonumun uydu ücretini nasıl ödeyeceğim kaygısındaysa, gazetecinin de çoluğuna çocuğuna hak ettiği emeğin karşılığını götürmeye ilişkin kaygıları var ise, bir anlamda bir kamu görevi olan medyadan beklenen görevleri getirme konusunda sıkıntıya düşecektir. Bir taraftan haber kaynakları itibariyle bir taraftan zihnindeki sıkıntılar nedeniyle bunları yaşayacaktır” dedi.

 "BASININ CAN SUYUNA İHTİYACI VAR"

 Yerel basının ayakta durması için devlet eliyle verilen resmi ilanlara da değinen Mustafa Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Basın ilan kurumu eliyle 1961 den bu yana yazılı basınımıza resmi reklam ve ilanlar aracılığıyla destek veriliyor. Bunun sürdürülebilirliği son derece önemli. Çünkü Türkiye’de yaygın basının belli noktaya gelmesinde basın ilan kurumunun destekleri hayati önem arz etmiştir. Son dönemlerde yerel medyamızın yaşaması için de vazgeçilmez bir noktadır. Ancak kurumsallaşmasının sağlanması ve basın özgürlüğünün gerçekleşmesi için basın ilan kurumunun dışında da bir takım argumanları da artık sistemin içine almamız gerekiyor. Bir anlamda sektörü ayakta tutacak basın işletmelerini ticari anlamda bir işletme haline getirecek can suyuna ihtiyaç var. Bu çerçevede olmak üzere sektörümüze dönük olmak kaydıyla konfeksiyon değil terzi usulü desteklemelere ihtiyaç var. Bunlar hazine destekleri olabilir. Normal şartlar altında bölgelere göre belli sayıda istihdam da bulunan işletmelere vergi muafiyetleri, sigorta pirimi destekleri, işletmeler eğer yeni bir tesis kuracaklarsa arsa teşvikleri gibi teşvikler getirilmeli. Sektörümüzün de bu teşviklere özel olarak ihtiyacı var. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için verilen desteklerin sektörümüz için yeni bir anlayışla düzenlemeye ihtiyaç var. KOSGEB’in iş birliği, güç birliği paketi var. Bu paket 5 işletmenin bir araya gelerek yeni bir yatırım yapmasına tanıyor. Ancak özellikle bizim sektörümüzde beş işletmelerin bir araya gelmesi oldukça güçtür. Bu basın için 3 işletmeye düşürülebilir. Destek tavanı 500 bin lira ile sınırlandırılabilir, 250 bin lirası hibe, 250 bin lirası da beş yıllı faizsiz geri ödemeli verilebilir. Böylece bir matbaa tesisi kurulabilir. Ortak oluşturacakları eleman altyapısı ile beraber daha güzel gazeteler ve bulundukları il ve ilçelerin ihtiyacı olan matbaa tesislerini karşılamış olur. Kalkınma ajansları proje çağrılarında STK’ların yüzde 75’lik destek sağlıyorlar piyasa firmaları için bu yüzde 50 oluyor. Biz basın işletmelerini STK gibi algılanmasını bekliyoruz.” 

 İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARI BAŞKA ALANLARA KAYIYOR

 Türkiye’de 50’nin üzerinde 50’nin üzerinde iletişim fakültesi olduğunu ancak fakülte mezunlarının sektörde kalmayı tercih etmediğini belirten Mustafa Arslan, bu durumun nedenini basın kuruluşlarının ekonomik sıkıntılarına bağladı. Mustafa Arslan, "İletmelerin yapıları güçlendiğinde iletişim fakültelerinin son sınıflarının gazete, televizyon ve halkla ilişkiler birimlerinde çıraklık eğitimde olduğu gibi İşkur’un bir yıllık işbaşı eğitiminde olduğu gibi masrafları kamu tarafından karşılanmak kaydıyla mesleğe hazırlanmaları böylece okullu iletişim altyapısını almış ama bu arada bir yıl süre içerisinde de stajını da yapmış yetişmiş iletişimcilerin sektöre kazandırılması toplam fayda açısından hem gazeteler televizyonlar hem okuyucular ve izleyiciler hem de bu meslek için okula giren arkadaşlarımız açısında fayda olur diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

  
Haber :
Bu Haber 577 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :Arslan, basın, can, suyu,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazıları
Merdiven altı Gazetecilik...
Çalışan-çalışmayan Gazeteciler Günü
Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından hatıra ormanı oluşturuldu.
İzlenme : 781
Diksiyon Kursu, sertifika töreni ile sona erdi...
İzlenme : 746
KGD “Diksiyon Eğitimi” düzenledi
İzlenme : 587
GAZETECİLER BİLGİLERİNİ PAYLAŞACAK
İzlenme : 583
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği