Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
ANA SAYFA  / Köşe Yazıları

VALİ KABAN’IN GAYRETLERİ - MİLLETVEKİLLERİ GÖREVE…


VALİ KABAN’IN GAYRETLERİ - MİLLETVEKİLLERİ GÖREVE…Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 07 Nisan 2016 15 : 44 

Mustafa Emen yazdı

 


 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk vilayeti Karaelmas diyarı Zonguldak’ın sorunları çözüm bekliyor. Yeniden iktidara seçilen AK Parti hükümetinin Zonguldak’ın kara talihini değiştireceği beklentisi devam ediyor. Bunun da önünü açacak milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar’a bu anlamda çok büyük iş düşüyor. Hükümetin kurulup göreve başlamasından bu yana geride kalan zaman içerisinde Zonguldak adına ne yapıldı denilecek olursa halkımızı sevindirecek ciddi bir icraat maalesef henüz gerçekleşmedi. Sadece girişimler, görüşmeler devam ediyor.

Zonguldak’ta Ak Parti’den 1. sırada seçilen Hüseyin Özbakır başta olmak üzere, Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar’ın omuzlarındaki yük çok ağır. Bu yükün altından kalkıp kalkamayacaklarını Zonguldak halkı merak ediyor.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Hüseyin Özbakır’ın girişimleri, Özcan Ulupınar ile Faruk Çaturoğlu’nun da destekleriyle kentin önünü açmaları, sorunlara çözüm bulmaları bekleniyor.             

Bilindiği gibi, Zonguldak’ın can damarı olan ve yıllardır ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan Zonguldak’ın lokomotifi TTK’nın içinde bulunduğu olumsuz tablo ve işçi sayısının 40 binlerden 10 binin altına düşmesi, sürekli olarak “Zarar” gösterilmesi bundan sonra kurumun akıbetinin ne olacağı,işçi açığının giderilip giderilemeyeceği, tamamen özelleştirilmesi gibi konular insanlarımızın moralini bozuyor.

Binlerce işsiz gencin iş bulamaması ve gelecek adına karamsarlığa düşmesi sebebiyle başka şehirlere göç etmek durumunda kalan Zonguldak’lı gençlere TTK dışında da iş imkânları temin edilerek yeniden doğup büyüdükleri topraklara döndürülme gayretleri milletvekillerimizin sorumluluğunu arttırıyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu TTK elinde bulundurduğu mevcut işçi sayısıyla ayakta durmaya gayret ederken, en az 3 bin üretim işçisinin alınması konusunda Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) çağrılar yapıyor ve Ankara’da yetkili bakanlıkla görüşmeler yapıyor ve hatta konunun ciddiyetini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletme imkanı bulmalarına rağmen maalesef şu ana kadar gerekli olan adımlar atılamadı. “Zaman her şeyin ilacı” olarak kulak arkası ediliyor. Bakalım AK Parti Milletvekilleri bu konuda ne gibi destekte bulunacak merakla bekleniyor.

Zonguldak’ın dertleri, sıkıntıları sadece TTK ile bitmiyor elbette.

Devam edelim;

 

FİLYOS PROJESİ NE OLDU?

Bu sorunun cevabı kocaman bir hiç olarak yatıda bekliyor, konuşuluyor, görüşülüyor ama henüz bir çivi çakılmış değil. 

Zonguldak’ın önünü açacak, işsizliğin belini kıracak ve önemlisi de bölge insanımızı TTK’ya bağımlı olmaktan kurtaracak bu proje her nedense bir türlü hayata geçirilemiyor.

Yetkililerce girişimleri yapılıyor tam kazma vurulacak derken sanki sihirli bir el dokunuyor bu önemli projenin hayata geçmesini ertelenmesine sebep oluyor. Bu projenin önemini anlamayan ve anlamamakta ısrar edenler kentine, bölgesine ne kadar zarar verdiklerinin vicdan muhasebesini yapmalıdırlar.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kamulaştırmanın durdurulmasına yönelik gayretleri bölgede büyük eleştiri almıştı. Binlerce gencin iş imkânına yardımcı olması beklenirken hakkında olumsuz haberlerin çıkması Çaycuma halkı tarafından da benimsenmiyor. Filyos projesine köstek değil, destek olunursa bu bölge uçuşa geçer, herkesin yararına olur. Zonguldak ve bölge kurtulur. Bu bilinç içerisinde olmak gerekmez mi?

Dedik ya Zonguldak’ın sıkıntıları büyük ama bu sıkıntıları aşmak için önce büyük ve düşüncesi ufku geniş yetkililere ihtiyaç var. Zonguldak ne kaybettiyse basiretsiz yöneticiler yüzünden sıkıntıları yaşamıyor mu? Milletvekilleri seçildikten sonra kendini meclise taşıyıp sırtını kentine dönerse, seçilen belediye başkanlarının önceliği hizmet olmayıp, kentini değil de kendini düşünürse bu sıkıntılar nasıl aşılır?

Kendilerine soruyor ve cevabını bekliyoruz. Sayın Vekiller ve kenti yönetenler Türkiye’nin diğer vilayetleri hizmette uçuyor.

Peki, Zonguldak neden yerinde sayıyor?

Bu sorunun cevabı bizde değil sizlerde.

Öyle değimli sayın yetkililer..?

 

LAVUAR ALANI..!

Yılan hikâyesine dönen Lavuar alanı ile ilgili herkes konuşuyor ama yıllardır koskoca alanı hayata geçirecek proje ne hikmetse hayata geçirilemiyor. Herkes topu birbirine atıyor. Bir ilin kent meydanı olmaz mı? Lavuar alanı orada öylece duruyor ama 10 senedir bir çivi çakılamıyor.

VALİ ALİ KABAN’IN GAYRETLERİ

Zonguldak gerçekten çok güzel bir il olmasına rağmen ve yemyeşil bir doğaya sahipken bu güzelim şehri ayağa kaldırmak yerine yetkililerin icraatta birlikte hareket etmemelerine anlam verilemiyor. Bakın Tekel binası ile Gümrük binası Vali Ali Kaban’ın gayretleriyle yıkıldı ve bu ucube binalar ortadan kalktı. Şimdi de 69 ambarlarındaki o büyük alan da yıkılmaya devam ediyor. Şehrin girişi muhteşem bir görüntüye kavuşacak. Sayın Valimizi bu konuda gerçekten yürekten kutlamak gerekir. İnşallah Valimiz Ali Kaban Lavuar alanına da bir çözüm bulur ve şehrin kaderini değiştirecek adım atılır. Lavuar alanı ile ilgili olarak yetkililerin yaptıkları Cek-Cak açıklamalarla, birbirlerine topu atmakla bu işler çözülmüyor.

Türkiye’nin diğer vilayetleri hizmet anlamında uçuyor. Zonguldak’ın da uçmaya ihtiyacı var. Bu uçuş çok gecikmiş bir uçuş. Terörün kol gezdiği doğu illerinde hava alanları varken, Zonguldak’taki mevcut hava alanının hizmete açılmaması bu bölgeye haksızlık değil mi? Zonguldak şehri her anlamda hizmet fakiri. Batman’a dahi modern bir stat yapılırken, Zonguldak’a yıkık-dökük her tarafı açık bir stadı layık görmek ayıp değil mi?

Pusula TV’de Gazeteci Ender Yüksel’in “Spor Kritik” programında yorumcu Antrenör Resul Kumaş soyunarak çıplak protesto yapmış olmasaydı stat konusu yine askıda durmaya devam edecekti. Başbakanın talimatıyla hemen stadı hızlandırma emri verildi. İlla da birilerinin soyunması veya dikkat çekici bir eylem yapması mı gerekiyordu. Fakat yine de kazma vurulmadan kimsenin inanası gelmiyor.

Merakla bekliyoruz…

Daha çok sayacak konular var, mesela yollarımız. Şehir içi mahallelerimiz, her yer hizmete muhtaç. Dileğimiz ve beklentimiz Zonguldak’ın kara talihinin değiştirilmesidir.

Bu sorumluluk AK Parti Milletvekillerinde…

Ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de…

Kırın şu zincirleri de “Hizmet” mührünü vurun şehrin her yerine…

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 
Haber :
Bu Haber 522 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :KGD mustafa emen, vali ali kaban,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazıları
Merdiven altı Gazetecilik...
Çalışan-çalışmayan Gazeteciler Günü
Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından hatıra ormanı oluşturuldu.
İzlenme : 692
Diksiyon Kursu, sertifika töreni ile sona erdi...
İzlenme : 673
GAZETECİLER BİLGİLERİNİ PAYLAŞACAK
İzlenme : 525
KGD “Diksiyon Eğitimi” düzenledi
İzlenme : 525
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği