Ana Sayfa
Tanıtım
Tüzük
İlkelerimiz
Dernek Yönetimi
İletişim
Mobil Bölüm
MEDYA MAGAZİN
MANGAL SOHBETLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ETKİNLİKLER
MESLEKİ BİLGİLER
BİZDEN HABERLER
KÖŞE YAZILARI
 DİĞER
ANA SAYFA  / Basın Açıklamaları

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), 12. YAŞINDA


Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), 12. YAŞINDA

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), 12. YAŞINDA

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 06 Kasim 2015 10 : 15 


7 Kasım 2003 tarihinde mesleği fiilen yürüten gazeteciler tarafından kurulan Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) 12. Kuruluş yıldönümünü kutluyor.

KGD Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada “KGD’nin hedefi; sorumlu ve saygın bir gazetecilik anlayışı yerleştirmeye katkı vermek ve buna zemin hazırlamaktır” denildi.

Açıklama şöyle;
"Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin 12. kuruluş yıldönümünü gurur, mutluluk ve yeni umutlarla kutluyoruz.

Karaelmas Gazeteciler Derneği, 7 Kasım 2003 tarihinde “mesleği gazetecilik olan ve geçimini gazetecilikten sağlayanların” oluşturduğu üyelerle kuruldu ve halen tüzüğümüz bu özelliklere sahip gazetecilerin derneğimize üye olabilmesini sağlıyor.

Tam 12 yıl önce Zonguldak’ta mesleki örgütlenmede doğan derin boşluklar nedeniyle kurulan derneğimiz, geçen zaman zarfında kamuoyu nezdinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çaba göstermiştir.

Geçen süre içinde gazetecilerin hak ve menfaatlerinin korunması, gazetecilik mesleğinin etik kurallarına uyulması gibi konulara derneğimiz büyük hassasiyet gösterdi.

Gazetecilere özel günlerde, bazı kurum ve kuruluşların düzenlediği etkinliklerde sağladığımız destek ve katkılarla etkinliklerimizin alanını sürekli genişlettik.

Sayısız meslek içi eğitim çalışması gerçekleştirdik.

Derneğimiz, kurulduğu ilk günden itibaren üyelerinin, gazeteciliğe gönül vermiş, emek vermiş insanların bir araya geldikleri, sevinçlerin, başarıların ardından gururun ve mutluluğun paylaşıldığı, kimi zaman gazeteciliğin doğası gereği yine en ateşli tartışmaların yaşandığı ama en sonunda uzlaşmanın getirdiği keyfin yaşandığı bir gazetecilik yuvası oldu

Bakanlarımızdan Milletvekillerimize, sivil toplum örgütlerinin başkanlarına, önde gelen gazetecilerimize kadar sayısız değerli ismi konuk ettiğimiz derneğimiz, kapılarını her kesime sürekli açık tutuyor.

Gazetecilik mesleğini faal olarak yapanların bir araya gelerek oluşturduğu bu çatıyla geçen zaman içinde asli görev olarak gördüğü girişimleriyle meslek içi eğitim toplantıları, birlik ve dayanışmanın arttırılmasına yönelik etkinlikler, Türkiye'nin sayılı gazetecilerinin katıldığı panel ve seminerler, Karaelmas Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması gibi sayısız etkinlikle mesleğe gereken saygınlığın kazandırılması yönünde çaba harcadık.

Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak, Kent Konseyi, İl Tütün Kontrol Kurulu, Demokrasi Platformu, Zonguldak Platformu gibi çok sayıda oluşumun içinde yer aldı ve aktif olarak görev yaptı.

Derneğimiz, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde başta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere mesleki kuruluşların düzenlediği meslek içi eğitim-sempozyum ve toplantılara aktif olarak katılmaktadır.

KGD Yönetim Kurulu Üyelerimiz birçok toplantıya konuşmacı olarak katılmış, üyelerimizden ise çok sayıda temsilcinin bu toplantılarda bulunması sağlanmıştır.

KGD yönetimi, ülkemizin en fazla sarı basın kartı sahibinin üye olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile işbirliği içindedir. TGC Temsilciliği görevini ise KGD yönetiminden bir kişi sürdürmektedir. Basında yaşanan yozlaşmanın hızının yine gazetecilerin samimi çabasıyla kesilebileceğini her platformda ifade eden Karaelmas Gazeteciler Derneği basında yaşanan emek sömürüsüne sık sık dikkat çekmeye çalıştı.

Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin hassasiyetle üzerinde durduğu başka bir konuda basının kamuoyunda bıraktığı olumsuz izlerin silinmesi ve güven kaybının azaltılması, kişi hak ve özgürlüklerine daha saygın bir yerel medya ve okur hedefi oldu.

Bugüne kadar tüm imkansızlıklara karşın etkin, çok yönlü, şeffaf ve mesleki sorumlulukla çalışmaya özen gösteren, çoğulcu katılımı benimseyen, mesleki ve kentsel hassasiyetlere katkı vermek dışında başka bir amacı olmayan hassasiyetini sürdürmeye devam edecektir.

Karaelmas Gazeteciler Derneği, farklı görüş ve düşüncedeki basın emekçilerinin mesleki sorumluluk duygusu çerçevesinde ortak sorunlar ve çözümleri için bir araya gelmesi gerektiğini savunmuştur.

Bu amaçla yerel basının daha etkili, daha güçlü ve saygın olabilmesi için sağlıklı ve sorumlu bir örgütlenme kaçınılmazdır.

Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin hedefi; sorumlu ve saygın bir gazetecilik anlayışı yerleştirmeye katkı vermek ve buna zemin hazırlamaktır.

Bunun için de üyelerinin gazetecilerden olması şartı koyarak net bir tavır koymuştur. Özverili çalışmanın yanında özeleştiri yapmanın mesleki sorumluluğun geliştirilmesinde ve haber kaynaklarıyla daha düzeyli ilişkiler kurulmasında önemli bir etken olduğunu düşünüyor ve bu anlayışın daha da yaygınlaşmasını amaçlıyoruz.

Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu olarak başta üyelerimiz olmak üzere mesleki sorumluluk anlayışla hareket etme çabası içinde olan her meslektaşımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Derneğimizin kurulmasında, yaşatılmasında, yaptığımız mesleki ve sosyal etkinliklerde desteklerini esirgemeyen meslektaşlarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, mesleki sorumluluk anlayışımıza katkı veren her okura teşekkür ediyoruz.”

NOT: Değerli gazeteci arkadaşlar; Derneğimizin kuruluş yıl dönümü nedeniyle yarın (7 Kasım Cumartesi) saat 12.00'de geleneksel kuruluş yıl dönümü pastamız kesilecektir. Akabinde de sohbet edilecektir. Katılımınızı önemle rica eder, saygılarımızı sunarız. 

 
Haber : kgd
Bu Haber 613 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :KGD, Karaelmas Gazeteciler Derneği, Osman Sav, Zonguldak, basın mensupları, medya,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Karaelmas Gazeteciler Derneği, halkı bilgilendirmek için haber peşinde koşan, bir nevi ..
Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, Basından Sansürün Kaldırılışının 110. Yılı ..
KGD’den Vali Çınar’a ziyaret! Çınar’dan müjdeler…
Vali Ahmet Çınar'dan KGD'ye ziyaret
“GAZETECİLER ÖZGÜR OLMALIDIR”
KINAMA
KARAELMAS GAZETECİLER DERNEĞİ 14 YAŞINDA…
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’dan MHP, AK Parti ve CHP ve ..
Köşe Yazıları
Merdiven altı Gazetecilik...
Çalışan-çalışmayan Gazeteciler Günü
Yaygın basındaki Zonguldak'lı Gazeteciler...
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından hatıra ormanı oluşturuldu.
İzlenme : 694
Diksiyon Kursu, sertifika töreni ile sona erdi...
İzlenme : 675
GAZETECİLER BİLGİLERİNİ PAYLAŞACAK
İzlenme : 528
KGD “Diksiyon Eğitimi” düzenledi
İzlenme : 526
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Karaelmas Gazeteciler Derneği

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © Karaelmas Gazeteciler Derneği